Vajinismus Tanısı

Vajinismus Tanısı

Son mutakabat ile vajinismus (vajinusmus ) ?kadının istemesine rağmen  cinsel ilişkiye girememe bir penis, parmak yada başak bir objenin vajinal girişine izin vermede sürekli yada tekrarlanan güçlükleri? olarak tanımlanmıştır.Tanım ayrıca etkilenen kadınların ilişkiden kaçındığını; istemsiz pelvik kas kasılması yaşadığını ve öncesinde korku duyup acı çektiğini bildirmiştir.

Total vajinismusu olan kadınlar vajinalarına herhangi bir nesnenin penetrasyonuna tahammül edemezler;ancak kısmi vajinismusu olanlar penetrasyona zorlukla yada acı duyarak tahammül edebilirler.Söz konusu durum  yaşam boyu (primer)olabilir.Yada cinsel fonksiyonun normal olmasından sonra meydana gelebilir(sekonder). Ayrıca duruma bağlı olarak belirli partnerlerle ya da belirli  durumlarda olabilir yada partner bağımsız olarak global olması mümkündür.Bu nedenle klinik bir sendromdur,tanımlayıcı bir tanı değildir ve hipertonik pelvik taban kaslarının üst üste binen ağrı ,anksiyete ve penetrasyonda zorluktan oluşmaktadır.

Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders dördüncü baskısı, (DSM-IV) vajinismusu disparoni ile beraber cinsel ağrı bozukluğu olarak sınıflandırmaktadır.Vajinismusu  vajinanın dışarıdaki üçüncü kısmının rekürren yada sürekli istemsiz kas spazmının cinsel ilişkiye engel olması şeklinde açıklar.Bu tanıma göre ağrı çekme tanı için yeterli değildir.Cinsel yanıt verebilme ve uyarılma yolu ile zevk alma yetisinin bozulması şart değildir.

Çok sayıda kadının penetrasyon olmadanda tatmin edici ilişkiler yaşamasından dolayı bu tanım kadının cinsel ve cinsel olmayan durumlardaki sübjektif deneyiminden çok penetratif cinsel ilişkiye odaklanması ile sınırlanmaktadır.Ayrıca ?spazm?teriminin kullanılması tartışmalıdır.

Vajinismuslu ?vajinusmuslu? yani cinsel ilişkiye giremeyen kadınlar serviks taraması gibi uygun sağlık bakımından kaçınabilir.Vaka kontrol çalışmaları belirli kontrasepsiyon ve tamponların kullanımı ile ilgili zorluk bildirmiştir.Kadınlar nikah sonrasında cinsel ilişkiye girememekten ağrılı yada zor penetrasyondan yada zor bi jinekolojik muayeneden dolayı pratisyen hekime gidebilirler.

İsvetç?teki toplum temelli bir çalışma kadınlarda %9.3 lük bir cinsel ağrı prevalansı tespit etti ve Fas?taki bir çalışmada ise kadınların %6.2 si vajinismus bildiriminde bulundu.Topluluk tahminleri prevalansı %0.5 -1 e yerleşirken uzman ve klinik ortamlarda %4.2-42 olduğu bildirildi.

Vajinismusun etiyolojisi ve takip vr tedavisi hakkında kontrollü ampirik çalışmalar bulunmamaktadır.Bu nedenle bu derleme açıklayıcı vaka kontrol çalışmaları vaka çalışmaları  klinik deneyim ve uzman fikrinden elde edilen gözleme dayalı kanıtlara dayanmaktadır.

 

 

 

 © Copyright 2010 Tüm İçerikler Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu'na aittir. Yazarın izni olmaksızın makaleler ve resimler kullanılamaz ve kesinlikle alıntı yapılamaz.