Genital Bölge Estetik Operasyonları

Genital Bölge Estetik Operasyonları

Günümüzde genital bölge estetik operasyonlarına  oldukça yoğun talep vardır. Doğal olarak kişi kendisi için güzel , sağlıklı  ve doğru olanı hedefler.

Estetik, psikolojik ve sağlık yönünden de kadınların vajinal bölgeyle ilgili bir takım şikayetleri olabilmektedir. Genital bölgeyle ilgili problemlerin en önde gelenleri labioplasty "labioplasti" (iç dudak operasyonları), vajinaplasty "vajinoplasti" (Vajinal daraltma) operasyonları,

kızlık zarı operasyonları( hymeoplasti) ve perine bölgesi (vagenin dış yüzü) operasyonları olarak söyleyebiliriz. Bu durum genellikle normal doğumda oluşan yırtıkları ve izleir düzeltmek amaçlı yapılır.

Bu duruma neden olanları söyle belirtebiliriz. Vajinanın doğum esnasında özellikle mudahaleli ve zor doğumlarda vajen genişleyebilir, doku dezenfarmasyonları oluşabilir. Genişleyen vajen yapısı kadının ve erkeğin cinsel yaşamlarında sorun olarak karşımıza cıkar. Cinsel ilişkiden alıcacak keyfi net bir şekilde etkileyebilir. Bununla birlikte genişleyen vajinada ilişki sırasında istenmeyen seslerin ve havanın çıkmasına neden olabilir. Geniş vajen yapısı enfeksiyonlara neden olabilmektedir ve sık akıntıya neden olabilmektedir. Bu durumun düzeltilmesi içinde vajinal daraltıcı operasyonlar yapılabilmektedir. Bunun dışında cinsel organında vajenin giriş kısmında bulunan iç dudaklar (labiominor) geniş dudakların asimetrik olması, kişiye görüntü olarak rahatsız edebilir. ayrıca cinsel ilişki sırasında iç dudakların gerilmesine bağlı ağrıya neden olabilir.

İç dudakların geniş ve büyük olması, nemli ve kapalı bir ortamda bakterilerin üremesine neden olup vajinal enfeksiyonlara yol açabilir, hastalar sık sık vajinit problemi çekebilir. 

İç dudakların biçimsiz ve sarkık olması kişide ilişki sırasında utanma, çekinme ve hatta cinsel soğukluk bile olabilmektedir. Bunun yanında bikini, tayt veya dar kıyafet giyiminde kişi rahatsızlık duyabilmektedir. Hatta kişisel bakımlarını yaptıran kadınlar (örnek olarak ağda yaptırma gibi) iç dudak operasyonu (labioplasti, labioplasty) öncesinde sıkıntı çekerken, operasyon sonrası çok daha rahat ve huzurlu olduklarını belirtmektedirler. Gene iç dudak (labioplasti) operasyonları sonucunda tayt, bikini ve dar kıyafetlerini çok daha huzurlu giyebilmektedirler. 

Labioplasti operasyonu iç dudakların düzeltilmesidir. Operasyon süresi yaklaşık olarak 25-30 dakika arasında sürmektedir.

İç dudak (Labioplasti) operasyonu sırasında kızlık zarına herhangi bir zarar gelmez. Çünkü operasyon sahasının dışında yer almaktadır. İç dudak (Labioplasti)  operasyonu gebe kalmaya, doğuma hiçbir şekilde engel olmaz.

İç dudak (Labioplasti) operasyonu idrar yapmada herhangi bir sıkıntıya neden olmaz.

İç dudak operasyonu (Labioplasti) operasyonunda kullanılan dikiş materyalleri, kendi kendine erime özelliğine sahip olduğundan dikiş alınmamaktadır. İç dudak (Labioplasti) operasyon sahası 4-6 gün içersinde iyileşebilmekte ve yaklaşık olarak 3-4 hafta sonrasında kişi cinsel yaşantısını sağlayabilmektedir. Labioplasti operasyonunu takiben 1 gün dinlenmek yeterli olabilmekte ve kişi günlük aktivitesine devam edebilmektedir.

Klitoraplasti "Clitoraplasty" iç dudakların tepe kısmını dolduran yapıya klitoris denmektedir. Bu bölgenin fazla deri ve yag dokusu ile kaplı olması, kişinin hem cinsel keyif almasında azalmaya, uyarılmasında azalmaya, hemde kişinin görüntü olarak rahatsızlık duymasına neden olabilmektedir. Bu durumun düzeltilmesine yönelik klitoriplasti operasyonu yapılır. Fazla olan görüntüyü bozan ya ve deri dokusu ulusüne uygun bir şekilde çıkartılır. Klitoriplasti operasyonu sonucunda cinsel keyif alma, haz alma duygusuna ulaşım daha kolay olabilmektedir. 

 

 

 

 © Copyright 2010 Tüm İçerikler Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu'na aittir. Yazarın izni olmaksızın makaleler ve resimler kullanılamaz ve kesinlikle alıntı yapılamaz.