Vajinal Daraltma Operasyonu (Vajinoplasti)

Vajinal Daraltma Operasyonu (Vajinoplasti)

Vajinal daraltma (Vajinoplasti) operasyonu, vajinanın etrafında oluşan fazla vajen dokusunun çıkarılarak vajinayı daha sıkı ve gergin hale getirmek için yapılan bir ameliyattır.  

Vajinanın normal yapısı çeşitli nedenlerden dolayı ki bunlar; zor doğumlar, müdahaleli doğumlar,

jinekolojik müdahaleler, kürtaj, yaş gibi nedenlerden dolayı yapısındaki sıkılığı ve darlığı zaman içinde kaybedebilir veya azalabilir. Vajinal genişleme sebebiyle cinsel ilişki sırasında alınması gereken keyif duygusu gerek kadını, gerek erkeği olumsuz yönde etkileyebilir.

Vajinal daraltma (Vajinoplasti) operasyonu vajina iç çapına bulunmuş olduğu durumdan daha küçülterek vajinanın daralmasına yönelik bir operasyon olup ilişki sırasında sürtünmedeki haz duygusunu arttırmaya yönelik yapılır. Bu sıkılık hem kadın hem erkek için ilişki sırasında önemlidir. 

Vajinal genişliği olan kadınlarda yapılacak olan vajinal daraltma operasyonu, hem kadını psikolojik olarak rahatlatacak, hemde vajinal genişliğe bağlı olarfak gelişen, cinsel isteksizlik, keyif alamama gibi şikayetlerini düzeltmektedir. Bu durum sadece kadında değil aynı zamanda vajinada oluşan genişleme erkeği de cinsel ilişki sırasında olumsuz şekilde etkilemektedir.

Vajinal daraltma (Vajinoplasti) operasyonu anestezi altında yapılan bir operasyon olup, vajinanın arka duvarından genişlemiş fazla dokuların, anatomi ve fizyolojisine uygun olarak çıkartılmasıdır. Burada gerekli olduğu zaman vajen ön duvarında idrar torbası (mesane) sarkması ve bollaşması da söz konusu olduğu durumlarda aynı operasyon vajen ön duvarı da anatomi fizyolojisine uygun olarak yeniden toparlanmaktadır. Sonuçta ilgili sahanın ve yapılacak işlemin çeşidine göre operasyonunuz 25-35 dakika sürmekte ve aynı günde de hastaneden taburcu olabilmektesinizdir. Vajinal daraltma (vajinoplasti) operasyonlarınızda kullanılan sütür metaryalleri  kendi kendine eridiğinden herhangibir dikiş alma işlemide olmamaktadır.

Vajinal daraltma (vajinoplasti) operasyonu sonrası ertesi gün işinize gidebilmektesiniz. Yaklaşık 3-4 hafta sonra aktif cinsel yaşantınıza başlayabilmektesinizdir.

Vajina Gevşemesine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

  • Vajinal Normal doğum
  • Vajinal birden fazla doğum
  • Vajinal müdahaleli doğum (doğum esnasında vakum uygulanması)
  • Vajinal doğumu takiben oluşan doğum yırtıkları
  • Vajen yapısının, vajinal doğum yapmamasına rağmen yapısal olarak geniş olması
  • Yaşın ilerlemesiyle vajen dokusunun gevşemesi

Vajinal Daraltıcı (Vajinoplasti) Ameliyatlar Niçin Yapılır?

Vajinal daraltıcı ameliyatlar gevşek ve genişlemiş olan vajina dokusunu eski haline döndürmek, vajina darlığını ve sıkılığını arttırmak ve bunun neticesinde de cinsel ilişki sırasında alınan keyfi arttırmaya yönelik yapılmaktadır. Bol ve gevşek bir vajen kadında ve erkekte cinsel ilişkiden alınan kaliteyi düşürmektedir. Bol ve gevşek bir vajen ilişki sırasında istenmeyen sesler veya hava çıkması ilişkinin kalitesini düşürmektedir. Vajinal daraltıcı (vajinoplasti) operasyonlarından sonra bu şikayetler düzelebilmektedir. 

Vajinal daraltma operasyonu ayrıca vajen ön duvarı ve vajen arka duvarı sarkıklığı, idrar kaçırma problemleri söz konusuysa da vajinal daraltma operasyonu esnasında buna yönelik cerrahi operasyonlar aynı anda yapılmaktadır. Bununla birlikte daha önce gerek doğum, gerek yapılan genital müdahalelere bağlı olarak gelişen ve gelişen doğum izleri (episyotomi) perine bölgesinde istenmeyen izlerde giderilebilir. Bütün bunların sonucunda kişi gerek estetik, gerekse de cinsel tatmin açısından daha güvenli bir hale gelebilir. Vajinal bollukla yaşama kişide şikayete neden oluyorsa zamanla kişide cinsel tatminsizlik, eşinden çekinme ve cinsel ilişkiden soğuma ortaya çıkabilir. 

Mesane (İdrar Torbası) Sarkması Ameliyatları

Mesane (idrar torbası) çoğunlukla doğum sonrası, özelliklede müdahaleli ve iri bebek doğuranlarda karşılaşılan bir tablo olup hasta genellikle vajinasından bir parça göründüğünü ve veya idrar tutamama şikayetlerine neden olmaktadır. Sarkan mesane ilgili bölümden yapılacak bir cerrahi işlemle yukarı asılır ve operasyon yaklaşık 15-25 dk arası sürer. Hasta 1 gün sonra normal yaşantısına geçebilir. Yaklaşık 3-4 hafta sonrada normal cinsel yaşantısına geçebilir.

 © Copyright 2010 Tüm İçerikler Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu'na aittir. Yazarın izni olmaksızın makaleler ve resimler kullanılamaz ve kesinlikle alıntı yapılamaz.