Genital Estetik Operasyonları Kimlere Yapılabilir?

Genital Estetik Operasyonları Kimlere Yapılabilir?

Genital estetik (vajinal daraltma / vajinoplasti, iç dudak küçültme / labioplasti, Klitoroplasti) operasyonları evli, bekar, doğum yapmış veya yapmamış olan tüm kadınlara kişinin ihtiyaç duyması halinde yapılabilir.

Genital estetik operasyonları gerektiği zaman her yaş grubunda yapılabilir. 

İç dudak operasyonu (dudak küçültme) yani labioplasti bakire bayanlara yapılmasında herhangi bir engel yoktur. Kızlık zarı operasyon sahasıyla alakalı olmadığı için kızlık zarında herhangi bir yırtılmaya veya zedelenmeye yol açmaz.  

Vajinal genişliği olan doğum yapmış veya yapmamış olan kadınlara ihtiyaç duymaları halinde vajinal daraltıcı ameliyatlar yapılabilir. 

Sizi bilgilendirmek amaçlı hastalarımızın genital bölge ameliyatlarıyla ilgili günlük yaşantılarına ve cinsel yaşantılarına olan etkilerini aşağıdan takip edebilirsiniz.

İstanbul Doktor Radyolog Filiz G. - Vajinal daraltma (Vajinoplasti) operasyonu ile ilgili düşünceleri

Oğlum Can'ın zor doğumundan sonra eşimle olan ilişkimde daha önce olmayan bir takım sıkıntılarımın olduğunu fark ettim. İlişki sırasında gerek eşim, gerekse de ben daha az keyif aldığımızı hissettik. Bu tür operasyonların faydalı olduğunu duyduğum kadar, faydasız diyen yazılarda okumuştum. Uzun araştırmalarım sonucunda vajinoplasti operasyonunu olmaya karar verdim. Zor doğuma bağlı olarak yapılan jinekolojik muayenemde mesanemde de minimal bir sarkıklık olduğu da tespit edildi. Zaten hapşırdığımda, bazende aşırı zorlandığımda azda olsa idrar kaçağım oluyordu. Sonuçta bu operasyonu oldum, bir gün sonra hastaneden çıktım ve bütün çektiğim sıkıntılardan bir anda kurtulmuş oldum. Gerçekten gerek cinsel yaşantımın kalitesi, gerek günlük yaşam kalitem olumlu yönde etkilendi, herşey çok daha güzel. 

İstanbul Mühendis Selin T. - Vajinal daraltma (Vajinoplasti) operasyonu ile ilgili düşünceleri

2 normal doğumdan sonra eşimle olan ilişkimizden artık keyif almıyorduk. Eşim vajinamın çok geniş ve birşey hissetmediğini söylerken aynı sıkıntıyı açıkcası bende çekiyordum. Bu benim ve eşim için bir problemdi ve sonuçta bir şekilde bir çözüme ulaşmak gerekliydi. Arkadaşlarımla paylaştığımda genelde bu sıkıntının yaşandığını ve vajinal daraltıcı operasyonlarla bu problemin aşılabileceği söyleniyordu. Uzun süren ertelemelerin ardından bu operasyonu oldum. Ertelediğim için ve geçirdiğim kötü zamanlar için pişman oldum. Çünkü sonuçta gerçekten bir çift için zor bir durum.  Oysa çözümü varken, kurtulmak varken ertelemenin anlamı yok. Şuanda bu problemi aşmış olmam en başta kendime olan özgüvenimi geri getirdi. Eşimde de olan tatminsizliğinde gitmesi beni ayrıca bir kadın olarak mutlu etmekte.  

 

 

 

 © Copyright 2010 Tüm İçerikler Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu'na aittir. Yazarın izni olmaksızın makaleler ve resimler kullanılamaz ve kesinlikle alıntı yapılamaz.