Kızlık Zarı Diktirme Operasyonu(Hymenoplasti)

Kızlık Zarı Diktirme Operasyonu(Hymenoplasti)

Kızlık Zar Dikimi / Himenoplasti Ameliyatları

Kızlık zarı toplumumuzda halen önemli bir olgu olarak algılanmakta olup, kliniğimize kızlık zarı ile ilgili sorular sık olarak gelmektedir. Kızlık zarı muayenesi ve kızlık zarı diktirme operasyonları kadın doğum doktorları  jinekologlar tarafından uygulanmaktadır.

Kızlık zarının bir diğer ismi tıbbi olarak hymen'dir. Kızlık zarı yırtılması sonucunda diktirme operasyonları yapılabilmektedir.

Kızlık zarı diktirme operasyonları bir başka deyişle  hymenoplasty (himenoplasti) denmektedir. 

 

Kızlık zarı hakkında bilinmesi gerekenler

Kızlık zarı (hymen), vajen girişinin hemen bir-iki santimetre içerisinde oluşan bir yapıdır. Bu yapı vajina girişinde kısmi bir darlık oluşturur. Kızlık zarının esnekliği sayesinde ve zarın ortasındaki açıklık sayesinde vajinadan gelen adet kanaması mümkün olmaktadır.

Kızlık zarı/Himen'in esnekliği, şekli,kalınlığı kadından kadına farklılık gösterebilmektedir.

Bazı kadınların kızlık zarı, cinsel ilişki sırasında kanama yapmayacak kadar elastik olabilmekteyken bazı kadınlarda kızlık zarı çok ince olup, çok hafif belli belirsiz kanaması olabilmektedir. Nadirende kızlık zarı, cinsel ilişkiye girmeyi engelleyecek kadar kalın ve yüksek kenarlı olabilmektedir. Bu durum kadınlarda anatomik nedenli vajinismusa neden olmaktadır. Bu yüzden de ağrılı ilişkiye giren ve veya cinsel ilişkiye giremeyen çiftler bulunmaktadır. Bu durumda mutlaka bir kadın doğum doktoru / jinekolog muayenesinden geçip durumunuzun netleştirilmesi son derece önemlidir.

kızlık zarı dikimi hymen

Kızlık zarı kanaması her zaman olur mu, olursa da ne şekilde olur?

Kızlık zarı kanaması ilk ilişkiye girme sırasında, zarın anatomik ve esneklik yapısına bağlı olarak kanama meydana gelebilir. Kızlık zarı kanaması genelde az miktarda olmaktadır. Esneklik ve yapısına bağlı olarak da hiç kanama olmaya bilmektedir.

Sonuç olarak kızlık zarı kanaması kişinin zar yapısının özellikleriyle ilgili değişebilmekte genelde hiç kanamadan, az ve orta miktarda kanamaya kadar  değişebilmektedir. Aşırı zorlama veya anatomik problemde ve yeterli ıslanma olmamasına bağlı olarak kanama miktarı, ilgili sahanın yapısına bağlı olarak artmaktadır. 

 

 

 © Copyright 2010 Tüm İçerikler Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu'na aittir. Yazarın izni olmaksızın makaleler ve resimler kullanılamaz ve kesinlikle alıntı yapılamaz.